מרחב התפר

אתר מרחב התפר

גדר ההפרדה - אתר משרד הבטחון

דע מהי גדר ההפרדה

בזיון אתר מרחב התפר

משרד הביטחון לא מצא לנכון לעדכן את האתר הרשמי של גדר ההפרדה מאז 14 באוגוסט 2007; שינויים חשובים בתוואי הגדר, כמו גם מהפכים דרמטיים במדיניות הממשלה בנוגע לבניית הגדר, לא הגיעו לידי הציבור; מצבו העגום של האתר - דוגמה נוספת לזלזול, הזנחה ורשלנות של משרד הביטחון

מאת אורי ברייטמן | פורסם: 22 מרץ 2009
אתר מרחב התפר של משרד הביטחון
האתר לא עודכן מאז 14 אוגוסט 2007


הרבה דברים קרו סביב גדר ההפרדה מאז שמשרד הביטחון טרח לעדכן לאחרונה את האתר הרשמי של פרויקט ההפרדה, המכונה "תוכנית מרחב התפר". קחו לדוגמה את דצמבר 2008: נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, תקפה את משרד הביטחון על כך שהתעלם לגמרי מן הפסיקות של בג"ץ. דבריה של בייניש לא מוזכרים כלל באתר משרד הביטחון.


מהאתר נעדרים גם דבריו החשובים של הרמטכ"ל גבי אשכנזי ביוני 2008, אז פורסם כי אמר לשר הביטחון כי הגדר היא עניין מדיני, לא בטחוני - והדרג המדיני הוא זה שצריך להחליט על התוואי. הצהרתו של אשכנזי, שהשפיעה בצורה בולטת על תכנון גדר ההפרדה בשנה האחרונה, לא קיימת באתר מרחב התפר. אף לא פורסמה הבהרה של משרד הביטחון לדבריו של אשכנזי, שצוטטו בהרחבה בכלי התקשורת. מה הפלא? האתר לא עודכן מאז אמצע אוגוסט 2007.


דבריו של אשכנזי, לפיהם התוואי הוא עניין מדיני טהור, סותרים את הכתוב במדור שאלות ותשובות, באתר מרחב התפר:
"התוואי בעיקרו מתבסס על המיקום הנכון ביותר מבחינה ביטחונית כדי למנוע חדירת מפגעים לשטח ישראל"
אפילו לוח הזמנים המפורט באתר מרחב התפר איננו נכון מבחינה עובדתית:
"העבודות החלו ביוני 2002 והכוונה היא לסיים את השלב הראשון של הצבת המכשול שאושר בהחלטת הממשלה, בפרק זמן של שנה לכל היותר, דהיינו עד יולי 2003. השלמת שלבים ג' ו-ד' שאושרו באוגוסט ובאוקטובר 2003 מתוכננת להתבצע עד סוף 2005"

קשה להאמין שאין אף אחד במשרד הביטחון שלא הבחין בכך, שאתר מרחב התפר קובע כי השלמת גדר ההפרדה תתבצע בסוף 2005. האם אף אחד לא עיין באתר הזה בארבע השנים האחרונות? התשובה מופיעה בסופו של עמוד השאלות והתשובות: "המידע בדף זה עודכן בתאריך 12.08.04".


גם ההודעה על כך שב-2008 תתמקד בניית הגדר באיזור עוטף ירושלים לא מוזכרת כלל באתר משרד הביטחון. האזרחים נאלצים לקבל את המידע שלהם מארגונים עצמאיים כגון 'בצלם', שפירסם כי עד מאי 2008 נבנו רק 57 אחוזים מתוואי הגדר, וכי ב-34 אחוזים לא החלה כלל הבנייה. את הנתונים הללו לא טורח משרד הביטחון, האחראי על הפרויקט מטעם המדינה, לפרסם בשום צורה שהיא.


מפת מרחב התפר, המופיעה באתר, מתבססת על החלטת ממשלה ישנה (30.04.06). מאז עברה הפוליטיקה הישראלית שינויים רבים, בין השאר החלפת שר ביטחון (ברק במקום פרץ) וסיום כהונתו של ראש הממשלה, אולמרט.


בדיקה של מדור "החדשות מהשטח" מלמדת כי אף אחד לא טרח לעדכן את אזרחי ישראל במצבה האמיתי של גדר ההפרדה, מאז סוף שנת 2006. שלושת העדכונים האחרונים נוגעים לנתונים יבשים על מצב העתירות הרבות כנגד תוואי הגדר. מצב ההסברה בחו"ל אף גרוע יותר: הגרסה האנגלית של האתר לא עודכנה מאז 3 בינואר 2007. מי נרדם בשמירה ולא התעורר, כבר למעלה משנתיים?


בעמוד המכונה היבטי ביצוע מספק משרד הביטחון תמונת מצב משפטית בעניין העתירות נגד הגדר. הבעיה היא שתמונת המצב נכונה ל-1 בינואר 2006. מאז, לפי אתר מרחב התפר, לא קרה שום דבר ראוי לציון. כך מסתבר כי העותרים הרבים נגד תוואי גדר ההפרדה לא רק מפריעים למשרד הביטחון לבצע את עבודתו הקדושה, אלא גם מכריחים את פקידיו להתעורר משנתם, ואף לעדכן -- רחמנא ליצלן -- את האתר הרשמי של הפרוייקט, הממומן מכספי ציבור משלמי המיסים.

מה עושים לנוכח הצרות הצרורות הללו? פשוט מאוד:
  1. לא מתקנים את התוואי (בג"ץ לא יגיד לנו מה לעשות, נכון?)
  2. לא מסיימים את הגדר (הציבור יכול להפגין כמה שהוא רוצה)
  3. לא מעדכנים את האתר (מי בכלל קורא אותו?).
אם איש מקצוע היה מעמיד את אתר מרחב התפר למבחן הקורא הישראלי הסביר בשנת 2009, בוודאי היה מבקש להסיר בדחיפות את הניסוח התעמולתי, האורוולי, המביך והמקומם המופיע בעמוד המכונה מרקם החיים:
"הקמת הגדר נעשתה מתוך התחשבות מירבית באוכלוסייה הפלסטינית במגבלות צרכי הביטחון"
הצהרה זו נסתרה עשרות פעמים בפני בג"ץ, בפני בית הדין הבינלאומי בהאג, בידי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים, וגופים עצמאיים נוספים בישראל. ואם זה לא מספיק, הרי שהציטוט שחותם את העמוד הוא דוגמה ומופת להצהרה שאינה תואמת כלל את מה שקרה בשנים 2006-2008:
"התוואי שגובש ואושר ע"י הממשלה בישיבתה מיום 20 בפברואר 2005, שעבר שינויים מינוריים ב-30 באפריל 2006, משקף איזון ראוי בין שיקולים ביטחוניים להומניטריים והוא עמד מאז לא אחת במבחן בג"ץ"
ממש כך. אין זה משנה שבפועל, רוב תקציב הגדר לשנת 2008 הושקע בתיקוני תוואי, בעקבות אינספור פסילות ושינויים שהגיעו מבג"ץ. משרד הביטחון אף התלונן בנובמבר 2007 על שהעתירות נגד הגדר מעכבות את סיום בנייתה. לכן, אם התוואי אחד עמד במבחן בג"ץ, כפי שנטען באתר מרחב התפר - כיצד ייתכן הדבר שבשנת 2009 פרויקט גדר ההפרדה עדיין תקוע מסיבות משפטיות?


ההפגנות הבלתי-פוסקות בכפר בילעין, בכפר נעלין ובישובים רבים בכל הארץ נגד תוואי גדר ההפרדה; המחאה המתמשכת כנגד הפגיעה בחקלאים חפים מפשע; הסיקור העיתונאי השוטף את מחדלי בניית הגדר, מן הצפון ועד ים המלח; העתירות הרבות שאיתן נאלצה הרשות השופטת להתמודד, ושלעתים רבות עמדה חסרת-אונים מול טיעונים חזקים של משפטנים ונפגעים רבים; כל אלו מעידים על כך שאתר מרחב התפר הוא, למעשה, אנדרטה מקוונת לתוכנית תעמולה מכובסת, שהתמוטטה ונפחה את נשמתה מול המציאות הפוליטית הדינמית של ישראל.

חזרה לעמוד הבית


כן - גדר הפרדה יעילה על הקו הירוק

לא - תוואי פושע, סיפוחיסטי, ערמומי, ציני, עקום ומסוכן


חייבים לתקן את תוואי גדר ההפרדהדע מהי גדר ההפרדה

Email: uribreitman@yahoo.com

דו"ח ועדת אור
דו"ח טליה ששון - אי-חוקיות המאחזים
הזכות להיבחר לכנסת במדינה פוסט-דמורקטית