ביקורות קולנוע מאת אורי ברייטמן

מבצע סבתא

Operation Grandma

ישראל 2002

תסריט ובימוי: דרור שאול

בכיכוב: רמי הויברגר, עמי סמולרצ'יק, עינת ויצמן, רוזינה קמבוס, צח שפיצן, רותם אבוהב

 

יש סרטים שהם מצחיקים מפני שהם מקצינים את המציאות. 'מבצע סבתא' מצחיק מפני שהוא משקף נכונה את המציאות הישראלית המוקצנת-לכשעצמה. הצפייה בגרסת הדי-וי-די של הסרט כוללת קטעי 'קומנטרי' עם הבמאי דרור שאול והמפיקים אורי סבג ועינת ביקל, שמבהירים את מה שאולי לא ברור לכולם בצפייה ראשונה: אלה הם חיינו. לטוב ולרע.

 

כן, עושים את המוות לקיבוצניקים שמעיזים לעזוב את הקן. כן, עושים את המוות גם לאנשים שכבר המוות עשה אותם (דהיינו: עושים בעיות בהלוויות). כן, יש ישובים נידחים שאף אחד לא יודע איפה הם נמצאים בישראל (בסרט: עסיסים; במציאות: כיסופים). כן, יש מתנדבים זרים בקיבוצים שעושים שטויות בגלל שהמוח שלהם שטוף כימיקלים מיותרים. כן, המחלוקות הקטנוניות בקיבוצים יכולות לגרום לכל זר להתפוצץ מצחוק. כן, יש אנשים שהצבא דפק להם את תפיסת המציאות. וכן, יש אנשים שמערבבים בין חיסול מבוקשים ובין אירועים משפחתיים.

 

מבצע סבתא

 

ב'מבצע סבתא' יש שילוב של מספר מרכיבים שהפכו אותו לסרט פולחן פופולרי:

א) סלנג צבאי אותנטי (תעופו לי מהעיניים, וכו')

ב) הומור קיבוצניקי (למה אין מקרר)

ג) עלילה אינטנסיבית (חייבים להספיק לקבור ת'סבתא)

ד) מתנדבת שופעת-איברים עם מבטא סקסי וחיוך כובש

ה) שמות מצחיקים (קרמבו, סבתא חיה מתה)

ו) רקע בטחוני ריאליסטי (חיסול מבוקש בשטחים)

ז) הומור ילדותי לעתים (השיר על קרמבו והמרדף אחרי הילד עד לדשא)

ח) רמי הויברגר

ט) רמי הויברגר

י) אה, וגם רמי הויברגר.


כן, הוירברגר מבריק יותר מתמיד. קרמבו ההיפר-אקטיבי שלו, שמשתמש באנגלית עילגת (קאפ אוף קופי, פאק אוף טי) במבטא ובאופן שיגרמו לכל ישראלי לבכות מצחוק, שתוקע סכין בשולחן, שלא מקבל מקרר לחדר, שמתקן את הקריין, שהופך הלוויה למשימה צבאית, שקושר את המפקד שלו, שמתזז את האחים שלו. איזו דמות צבעונית, דוחה וכובשת. חצי מהסרט סובב סביבו באהבה רבה. יש כל כך הרבה קרמבואים מסתובבים במדינת ישראל, קצת פחות מצחיקים, קצת יותר מסוכנים.


נכון, 'מבצע סבתא' איננו יצירת מופת קולנועית. הפורמט הוא טלוויזיוני, האורך הוא טלוויזיוני, ההפקה צנועה יחסית בגלל מגבלות תקציביות מובנות. עם זאת, הוא מנצל את המדיום היטב, ערוך יפה, עמוס בבדיחות מצויינות ('אתה מתחיל הכי חזק שלך, ואז מגביר'), נטוע חזק במציאות המזרח-תיכונית, מגוון ודינמי.


סצינת התיזוז בהלוויה, כשהמוזמנים רצים אחרי הטנדר בגלל שקרמבו צריך להספיק להגיע בזמן לחיסול (כדי להכניס עוד מישהו לקבר), בצירוף מוסיקה מזרח-אירופאית עליזה בניחוח אמיר קוסטוריצה, היא שיא בלתי-נשכח של הומור ישראלי מקאברי, שמדגדג את מונטי פייטון ואת פליני מלמטה.
מבצע סבתא

 

כל הכבוד לכל המעורבים בהפקה, וגם לאלו שהפיקו את הדי-וי-די ותימחרו אותו כך שגם אנשים נורמליים יוכלו לרכוש אותו במחיר עממי. ערוץ ה'קומנטרי' עם שאול וסבג מוסיף המון, וגם הסצינות המחוקות חביבות. מומלץ לא להחמיץ את הבדיחה האחרונה-באמת, אחרי שהכתוביות מסתיימות (ביקרת את סבתא חיה?).

 

מבצע סבתא - תמליל מלא

ואחרי מבצע סבתא, הנה מבצע עכבר: הקלק כאן לביקורות נוספות