חומה ומחדל

גדר ההפרדה: ביטחון או חמדנות

מאת שאול אריאלי, מיכאל ספרד

ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות, ספרי חמד (415 עמ')

Book title in English: The Wall Of Folly - Shaul Arieli, Michael Sfarad
חומה ומחדל - לחצו להגדלה
לחצו להגדלה
כל החומות בעולם, מספרים ספרי ההיסטוריה, או שנפלו או שהפכו לאטרקציות תיירותיות. האם זה מה שאנחנו בונים שם, בין שקד לג'נין, בין קדומים לשכם, בין מזרח ירושלים לגדה המערבית? משהו שאנחנו יודעים מראש שיקרוס? או אולי אנחנו רוצים להביא לכאן תיירים, אל המונומנט הקבלני מעוקל-התוואי והמשונה הזה, שרק מעמיק עוד ועוד את הקרע בינינו לבין הפלסטינים? והרי גם את זאת אומרת ההיסטוריה: האויבים של אתמול הם השכנים של מחר. ואנחנו, לאן פנינו היום?


כיצד התקבלה ההחלטה על הפרויקט הלאומי הגדול ביותר מאז המוביל הארצי? מי החליט מהו תוואי הגדר? ואיזה תפקיד ממלא בג"ץ בקביעת התוואי הזה?


הספר חומה ומחדל מספר את סיפורה של גדר ההפרדה כפי שלא סוּפּר עד היום: ההחלטות הפוליטיות השגויות, העוולות המשפטיות והאנושיות, השימוש חסר האחריות בנימוקי ביטחון המשמשים כסות לחלומות סיפוח ותאוות נדל"ן, הניצול הציני של חרדות הישראלים ושל חוסר האונים של הפלסטינים, והבזבוז האדיר (האדיר!) של כספי הציבור – שלך, שלי, של כולנו.


הספר נכתב בשיתוף פעולה בין שני המומחים בה"א הידיעה לענייני הגדר היום: אל"מ (מיל') שאול אריאלי, מן הצד הפוליטי-ביטחוני-היסטורי, ועו"ד מיכאל ספרד, מן הצד המשפטי. הוא כולל בין השאר עשרות מפות ייחודיות שאינן מופיעות בשום מקור אחר.


חומה ומחדל. זה לא ספר על החומה הסינית; זה ספר על החומה שלנו, כאן ועכשיו.


שאול אריאלי נולד וגדל באשקלון ומתגורר כיום ברעות. בעבר שירת כקצין בכיר במערך הלוחם של צה"ל, וכן מילא תפקידי מפתח בתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. בין היתר שירת כמפקד החטיבה הצפונית בעזה, ראש פרויקט הסכם הביניים בתקופתם של רבין , פרס ונתניהו, וראש מנהלת השלום בתקופתו של ברק. כיום הוא מנהל פרויקטים שונים, חוקר בכיר בקרן לשיתוף פעולה כלכלי, מיוזמי ופעילי "הסכם ז'נבה", חבר ההנהלה של המועצה לשלום ולביטחון, עורך סיורים ומרצה ברחבי הארץ אודות סוגיות מרכזיות בסכסוך הישראלי פלסטיני ופועל לקידום הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים. פרסם מאמרים רבים ושלושה ספרים אודות הסכסוך ואף ספר פרוזה.


מיכאל ספרד הוא בעל משרד עורכי-דין בתל-אביב המתמחה במשפט הומניטארי בינלאומי, במשפט זכויות האדם ובמשפט מינהלי ופלילי. למד משפטים באוניברסיטה העברית והשלים תואר שני במשפט בינלאומי של זכויות האדם באוניברסיטת לונדון (UCL). ייצג עותרים בעתירות עקרוניות הנוגעות לכיבוש הישראלי בגדה המערבית ורצועת עזה כגון העתירה נגד מדיניות החיסולים, עתירות נגד הקמת גדר ההפרדה (בהם העתירה של כפרי מובלעת אלפי מנשה ועתירת הכפר בילעין), עתירות לפינוי מאחזים, וייצוג של סרבני-מצפון ישראלים. משמש כיועץ המשפטי של ארגון יש דין ושל צוות מעקב התנחלויות של תנועת שלום עכשיו. נשוי עם ילד קטן וחמוד.לרכישת חומה ומחדל - סטימצקי

לרכישת חומה ומחדל - צומת ספרים

ביקורת על הספר מאת אורי איילון

גדר הפרדה - רק על הקו הירוק

דע מהי גדר ההפרדה

דואר: uribreitman@yahoo.com