ביקורות קולנוע מאת אורי ברייטמן

מבצע סבתא

Operation Grandma

ישראל 1999 | 54 דק' (דיוידי: 2002)

תסריט ובימוי: דרור שאול

הפקה: עינת ביקל

בכיכוב: רמי הויברגר, עמי סמולרצ'יק, עינת ויצמן, רוזינה קמבוס, צח שפיצן, רותם אבוהב, הוגו ירדן, דניאל מילר, אייל רוזלס, דוידה קרול

 

יש סרטים שהם מצחיקים מפני שהם מקצינים את המציאות. 'מבצע סבתא' מצחיק מפני שהוא משקף נכונה את המציאות הישראלית המוקצנת-לכשעצמה. התסריט מבוסס על סיפור אמיתי לחלוטין: ההלוויה של הסבתא אסתר שאול בקיבוץ כיסופים בשנת 1993. בדיוק כמו בסרט, היא היתה סבתא של שלושה אחים - אחד מהם קצין שרודף אחרי מבוקשים, השני בעל חוש טכני והשלישי מתולתל וחולמני. ובדיוק כמו ב'מבצע סבתא', התקשרו מהקיבוץ ואמרו לאחים שצריך לטפל בסידורי ההלוויה.

 

הצפייה בגרסת הדי-וי-די של 'מבצע סבתא', שהפך בצדק גמור לסרט פולחן חסר תקדים, כוללת קטעי 'קומנטרי' עם הבמאי דרור שאול והמפיקים אורי סבג ועינת ביקל, שמבהירים את מה שאולי לא ברור לכולם בצפייה ראשונה: אלה הם חיינו. לטוב ולרע.

 

כן, עושים את המוות לקיבוצניקים שמעיזים לעזוב את הקן. כן, עושים את המוות גם לאנשים שכבר המוות עשה אותם (דהיינו: עושים בעיות בהלוויות). כן, יש ישובים נידחים שאף אחד לא יודע איפה הם נמצאים בישראל (בסרט: עסיסים; במציאות: כיסופים). כן, הקיבוצניקים רדפו אחרי מתנדבות וגם עשו להן ילדים. כן, יש מתנדבים זרים בקיבוצים שעושים שטויות בגלל שהמוח שלהם שטוף כימיקלים מיותרים. כן, המחלוקות הקטנוניות בקיבוצים יכולות לגרום לכל זר להתפוצץ מצחוק. כן, יש אנשים שהצבא דפק להם את תפיסת המציאות. וכן, יש אנשים שמערבבים בין חיסול מבוקשים ובין אירועים משפחתיים.

 

מבצע סבתא

 

ב'מבצע סבתא' יש שילוב של מספר מרכיבים שהפכו אותו לסרט פולחן פופולרי:

א) סלנג צבאי אותנטי (תעופו לי מהעיניים, וכו')

ב) הומור קיבוצניקי (למה אין מקרר)

ג) עלילה אינטנסיבית (חייבים להספיק לקבור ת'סבתא)

ד) מתנדבת שופעת-איברים עם מבטא סקסי וחיוך כובש

ה) שמות מצחיקים (קרמבו, מוטי בננה בציריך, סבתא חיה מתה)

ו) רקע בטחוני ריאליסטי (חיסול מבוקש בשטחים)

ז) הומור ילדותי לעתים (השיר על קרמבו והמרדף אחרי הילד עד לדשא)

ח) רמי הויברגר

ט) רמי הויברגר

י) אה, וגם רמי הויברגר.


כן, הוירברגר מבריק יותר מתמיד. קרמבו ההיפר-אקטיבי שלו, שמשתמש באנגלית עילגת (קאפ אוף קופי, פאק אוף טי) במבטא קיבוצניקי ובאופן שיגרמו לכל ישראלי לבכות מצחוק. קרמבו הצבאי שתוקע סכין בשולחן, קרמבו המתוסכל שלא מקבל מקרר לחדר, קרמבו הדומיננטי שמתקן את הקריין, קרמבו המיליטריסט שהופך הלוויה למשימה צבאית, קרמבו האלים שקושר את המפקד שלו, קרמבו הבכור שמתזז את האחים שלו. איזו דמות צבעונית, דוחה וכובשת. חצי מהסרט סובב סביבו באהבה רבה. יש כל כך הרבה קרמבואים מסתובבים במדינת ישראל, קצת פחות מצחיקים, קצת יותר מסוכנים.


נכון, 'מבצע סבתא' איננו יצירת מופת קולנועית. הפורמט הוא טלוויזיוני, האורך הוא טלוויזיוני (רק חמישים דקות), ההפקה צנועה יחסית בגלל מגבלות תקציביות מובנות, כיוון שהופק במקור עבור שידור בכבלים. עם זאת, הוא מנצל את המדיום היטב, ערוך יפה, עמוס בבדיחות מצויינות ('אתה מתחיל הכי חזק שלך, ואז מגביר'), נטוע באופן מושלם במציאות הישראלית של קיבוצי הדרום, מגוון ודינמי.


סצינת התיזוז בהלוויה, כשהמוזמנים רצים אחרי הטנדר בגלל שקרמבו (לבוש כמסתערב) צריך להספיק להגיע בזמן לחיסול - כדי להכניס עוד מישהו לקבר, בצירוף מוסיקה מזרח-אירופאית עליזה בניחוח אמיר קוסטוריצה, היא שיא בלתי-נשכח של הומור ישראלי מקאברי, שמדגדג את מונטי פייטון ואת פליני מלמטה. והכל אמיתי, הכל קרה באמת לבמאי דרור שאול ושני אחיו.


רק אחרי צפיות מרובות בסרט הקורע הזה אתה פתאום מבין: לשלושת האחים האלו אין הורים. בסרט אין אבא ואמא שמנהלים את העניינים ומסדרים את ההלוויה. הם לגמרי לבד בעולם - ילדותיים ופרועים. היעדרו של 'מבוגר אחראי' מאפשר לסיטואציה להתדרדר בהדרגה, עד לטקס ההלוויה המגוחך. הסיפור הכואב מאחורי מותם של הורי משפחת שאול הוביל לסרטו הבא של דרור שאול, 'אדמה משוגעת', שהוא לחלוטין לא משעשע.


ומה עושה היום קרמבו היום? בכיר מאוד בשב"כ. אפילו אסור לנו לומר את שמו.
מבצע סבתא

 

כל הכבוד לכל המעורבים בהפקה שהפכה להצלחה אדירה, וגם לאלו שהפיקו את הדי-וי-די ותימחרו אותו כך שגם אנשים נורמליים יוכלו לרכוש אותו במחיר עממי. ערוץ ה'קומנטרי' עם שאול וסבג מוסיף המון, וגם הסצינות המחוקות חביבות. מומלץ לא להחמיץ את הבדיחה האחרונה-באמת, אחרי שהכתוביות מסתיימות (ביקרת את סבתא חיה?). והכי חשוב: הכל אמיתי, הכל קרה, ולכן הכל כל כך מצחיק.

 

מבצע סבתא - תמליל מלא

ואחרי מבצע סבתא, הנה מבצע עכבר: הקלק כאן לביקורות נוספות