ביקורות קולנוע מאת אורי ברייטמן

ביקורות סרטים - קישורים

Movie Reviews Sites

 

עין הדג - מאגר מרשים וממצה

סרט - מעודכן וכולל נתוני בתי קולנוע שימושיים מאוד

יעל מבקרת בקולנוע - קטן אבל חלוצי וחמוד

וואלה סרטים - יעיל לחיפוש מהיר של בית קולנוע

סינמסקופ - יאיר רווה - מטובי המבקרים בישראל

עכבר העיר - מאגר ביקורות קולנוע עדכני

מיומנו של פסיכופט מתורבת - בלוג חצי מקצועי

Rotten Tomatoes - עגבניות רקובות, מדד טוב

MRQE - מנוע חיפוש ביקורות קולנוע - מעולה

IMDB - המאגר האלמותי, אין צורך להכביר מילים

Roger Ebert - רוג'ר אברט לא תמיד מעמיק, אבל ראה הרבה סרטים בחייו

Yahoo Movies - יאהו סרטים, פורטל נוח במיוחד לממהרים

ביקורות קולנוע כמוצר: ניתוח כלכלי של שוק ביקורות הקולנוע עשוי להוביל למסקנה שמדובר במוסד חברתי שמטרתו היא חיסכון של כסף, זמן ומאמץ. כל ביקורת קולנוע, ביסודה, נועדה להזהיר בני אדם מפני בזבוז, סבל ו/או צער הכרוכים בצפייה בסרטים בעלי תוכן הנחשב בעיניהם כבלתי-מספק. מטרה נוספת של ביקורות קולנוע היא עידוד בני אדם לצפות בסרטים בעלי תוכן הנחשב בעיניהם כמספק, במיוחד במקרים שבהם אפשרויות החשיפה לסרטים אלו היא מוגבלת. לביקורת קולנוע יש ערך רב יותר ככל שעלויות הצפייה גבוהות יותר - בין אם מדובר במחיר הכרטיס, המרחק מבית הקולנוע, היקף תפוצתו של הסרט ותדירות הקרנתו. ככל שתעשיית הקולנוע מפותחת יותר, כך מתרבות ביקורות הקולנוע. ככל שהסרט נפוץ ובינלאומי יותר, כך יתגלה פער גדול יותר בתוכן הביקורות; זאת כיוון שכל מבקר קולנוע מגיע משכבה חברתית אחרת, מדינה אחרת, תרבות אחרת, ערכים אחרים ויכולת שיפוט שונה.


ביקורות קולנוע ככלי חברתי: מלבד ההיבט הכלכלי, ביקורות קולנוע עשויות לשמש כלי בידי גורמים חברתיים, המעוניינים להגדיר את ערכי החברה. ביקורות קולנוע הסולדות מסרטים מסוימים ומשבחות סרטים אחרים, מנסות גם להשפיע על דעת הקהל, ועל ידי כך לקבוע מה 'טוב' ומה 'רע' עבור החברה בה הם חיים. השקפות עולם, אידיאולוגיות, טעמים אישיים ומניעים פוליטיים עשויים לקבוע את תוצאת הביקורת. עם זאת, ביקורת קולנוע נתפסת כ'מקצועית' יותר כאשר היא מתחשבת בגורמים אסתטיים, אובייקטיביים ו/או טכניים בשיפוט הסרטים - תסריט, משחק, תפאורה, בימוי, עריכה וכו'.


ביקורות קולנוע ככלי חינוכי: לקולנוע יש כוח רב בעיצוב השקפת עולמם של ילדים ונוער, במיוחד בגיל הרך. לכן הוקמו מנגנוני פיקוח, ויסות ואף צנזורה כדי להגן על אוכלוסיות רגישות אלו. הורים מקפידים להשגיח על התכנים אליהם נחשפים תינוקות, זאטוטים וילדים לפני גילאי העשרה. רגישות מיוחדת קיימת בנושאים כגון אלימות, מיניות, שפה בוטה, פשע ומוות. ביקורות קולנוע, מבחינה זאת, עשויים לשמש כ"אזעקה" כאשר מדובר ביצירות מעוררות מחלוקת שעשויות להשפיע באופן מורגש על התנהגותם ומחשבותיהם של ילדים. חינוך, עם זאת, הוא מרכיב חברתי, ולעתים לא ניתן להפריד בין ביקורות קולנוע ככלי חינוכי ובין ביקורות קולנוע ככלי חברתי.


מבקרי קולנוע, מעצם טבעו של תפקידם, מהווים סמכות מוגבלת. הם אינם נתפסים כממלאים עבודה חיונית אלא כגורם מייעץ שיש להתייחס אליו בחשדנות. עם זאת, כאשר נוצרת הסכמה רחבה בין מבקרי קולנוע בנוגע לסרט מסוים, יכול הדבר להשפיע באופן משמעותי על ההתייחסות המוצהרת של הצופים כלפי הסרט. יוקרתו של מקצוע ביקורת הקולנוע עולה ככל שהסרט המבוקר מורכב יותר מבחינה אמנותית, תובעני יותר לצפייה, נפוץ פחות ונגיש פחות.

ועכשיו חזרה לעמוד ראשי - ביקורות קולנוע